Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Heller Ágnes, Alföldi Róbert, Marsovszky Magdolna és a Mazsihisz elnöke is megszólal egy Magyarországról Berlinbe költözött baloldali aktivistanő Orbanistan című dokufilmjében.
A hvg.hu számol be róla, hogy Orbanistan címmel dokumentumfilm készült a 2010 óta eltelt magyarországi eseményekről. Az augusztus 4-én, Berlinben bemutatandó filmet rendező Trammer Era a tüntetések kísérőzenekaraként is ismert Rhytms of Resistance aktivista-ütősegyüttes tagja volt, mielőtt Berlinbe költözött, ahol egyetemi tanulmányai során elnyerte a német Baloldali Párt (Die Linke) ösztöndíját. A Baloldali Párt a keletnémet kommunista utódpárt (PDS) és az SPD szakadárjainak egyesüléséből született 2007-ben.
Az Orbanistan című dokumentumfilmben többek között Heller Ágnes filozófus, Alföldi Róbert rendező, Marsovszky Magdolna antiszemitizmus-szakértő, Heisler András Mazsihisz-elnök és a nyolcvanas évek alternatív zenei sztárja, Bárdos Deák Ágnes is kifejtik nézeteiket az orbáni évekről.
Trammer Era rendező három éve adott interjút a Magyar Narancsnak, az interjú készítője a most az Orbanistanban megszólaló Bárdos Deák Ágnes volt. A lap úgy mutatta be Trammert: „Hét éve költözött Berlinbe, kezdetben alkalmi munkákból élt, négy éve a Humboldt Egyetem hallgatója, a Rosa Luxemburg Alapítvány ösztöndíjasa. Szabad idejében a Rhythms Of Resistance Berlin (ROR) szambazenekar aktivistájaként Európa antifasiszta, antiglobalista, környezetvédő és kirekesztésellenes demonstrációin zajong. Kreuzbergben él”.
Trammer a lapnak elmondta: „Már hét évvel ezelőtt, mikor felvettek a győri egyetemre, kiderült, hogy az ingázás nekem nem pálya. Járogattam azt megelőzően is Berlinbe, és nagyon bejött. Miután lett hol laknom, kábé három év alkalmi munka mellett feldolgoztam magam arra a szintre németből, hogy elsőre felvettek a Humboldtra. (...) Itt nem volt semmi. Berlinben, mikor felvettek az egyetemre, rögtön dolgozni is kezdtem a transzdiszciplináris gender studies tanszéken, diákmunkán workshopokat szerveztem, a prof könyvéhez irodalomjegyzéket készítettem, és közben ösztöndíjas lettem. A Rosa Luxemburg Stiftung a Die Linke, a baloldali párt alapítványa, de ösztöndíjat annak is ad, akinek semmi köze a párthoz. A feltétel annyi, hogy amit csinálsz, az passzoljon az alapítvány profiljához. Előzőleg női esteket szerveztem egyesületeknek, gender témával foglalkoztam, most pedig a gyermekkor, nemi identitás, roma művészet, roma identitás témában készítünk félórás filmeket”.